رنسانس فرانسوی: مبلمان

مبلمان در رنسانس فرانسوی

کاکتوار

در ابتدای قرن صندلی های سنگین و جاگیر به سیاق قرون وسطی به نیمکت ها و صندلی ها و گاه چهار پایه هایی با پشتی های بلند دارای کنده کاری نقوش ایتالیایی تغییر می‌یابد. سپس ساختارشان نیز ساده تر می شود: کرسی به صندلی دسته دار با زیر سری های اغلب نیم دایره‌ای یا صندلی بدون دسته تغییر می‌یابد.

میز ها

میز که نخست از صفحه ای متحرک روی پایه تشکیل شده بود در اندک به قبلی متشکل از صفحه ثابت شده روی تکیه گاه های خارجی تبدیل می شود.
این تکیه گاه ها معمولاً با تیرک افقی کمانش شکل یا نقوش مشبک به هم متصل می شوند.
این میز بادبزنی پر از منبت کاری روی تکیه گاه ها مانند مدل ایتالیا شامل طوماری سرستون تندیس هیولاها روی تکیه گاه ها و نقوش برجسته تخم مرغی در کمر میز است.

قفسه

از زمان حکومت هانری دوم مرصع کاری های چوبی و مرمرین پدیدار می شود در حالی که پیکر تراشی در  بورگونی و منطقه لیون حائز اهمیت  می گردد.
قفسه، برگرفته از ایتالیا با شکل دو لتی و نظم معمارانه ستون‌ها، رفع های تزیینی و سنتوری ها، در ایل دو فرانس از تزیین کمی برجسته و مرصع کاری های مرمر چند رنگ برخوردار می شود.

تخته های دیوارپوش

در اوایل رنسانس، تخته های دیوارپوش دارای کادر های کوچک سنت قرون وسطایی و نحوه تقسیم آن به چند ردیف صفحه ی روی هم را تداوم می بخشد.
در ادامه ی بخند شدن این صفحات با تناوبی در ستونهای تزئینی یا پایه ها همانند اتاق خوابه هانری دوم در لوح و سنجیده می‌شود تا دیوارپوش ها ترتیبی باستانی شده بیاورد همانطور که نشانه پیروزی، نقش میوه‌ها، مجسمه اسب انسان و اسب های مجهز می یابند.
روی درها و تخته های دیوار پوش، نقوش الهام‌گرفته از گچبری فونتن بلو رویت شده اند:
تندیس موجودات خیالی،  تصاویر پوشش دار، الهه عشق و مخصوصاً پیچش ها و نوارهای چرمی برش یافته همانند درهای چدنی کلیسای سن ماکلو در ‏روآن، شاهکار گوژون.

شومینه ها

روکش برجسته ممنوع از تزیینات فراوان کنده کاری شده می شود از زمان حکومت هانری دوم برخی از آنها به آرایش معمارانه با ماهیتی کلاسیک متمایل شدند.

دومین رنسانس فرانسوی

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه