سبک لوئی سیزدهم: دکوراسیون داخلی

دکوراسیون لویی سیزدهم

از زمان رنسانس، دکوراسیون لویی سیزدهم در منازل افراد ثروتمندتر شامل  سقف های شاه تیردار و تیرک های مشخص مزین با اعداد، علایم و نشانه ها و قاب های تزیینی مشاهده و حفظ می‌شود.

شومینه به سبک فرانسوی

شومینه های موازی، با برجستگی مشخص، سطحی مستطیلی داشتند که به صورتی فاخر و باشکوه تزیین می‌شد و در نهایت در مرکز سقف منقش به نقش برجسته یا مجسمه بالاترین جای می‌گرفت.
در اواخر این دوره شومینه ها باریک تر شدند و با مقیاسهای دکور اتاق تطبیق یافتن در حالی که سطح شومینه که اضافات کمتری دارد معماری سنجیده تری نیز دارد.
درهای سقف دار لنگه درهای دوتایی مرتب سازی لباس ها را به صورت ردیفی میسر می سازد.
نام قفسه از چارچوب بندی بزرگ آنها نشأت می‌گیرد که بالای سازه تزئینی قرار دارد مناره سنتوری قاب تزیینی و آویز تزیینی دارای نقش برجسته یا نقاشی

دیوار پوش به سبک فرانسوی

دیوار پوش ها زاده دوره رنسانس از روی هم قرار گیری تخته های چوبی و مستطیل حاصل می شوند  که قاب های تزئینی یا چهارچوب هندسی شان تصاویر و مناظر یا گل های نقاشی شده طبیعی یا تک رنگ را در خود جای می‌دهد.
در تخته های دیوارپوش نرده ای بخش بالایی دیوار به فرش یا مجموعه ای از تابلوها اختصاص داده می شود.
دیوار پوش های بلند در اصل به جز حذف کتیبه ی پایینی تفاوتی نکردند و تا بالاترین نقطه سه ردیف تخته‌های چوبی قرار گرفته روی هم را در بر می‌گیرند که آخرین ردیف نسبت به سایر نقدی با پرنتر و عمودی تر است.

سقف ها

پس از مدتی کوتاه شاهدیم که نقاشی‌ها و دکوراتورها شاه تیرها و تیرک های تقسیم بندی شده سقف را با پارچه و صفحات جاسازی شده مزین می کنند و پیکرتراش آن نیست که تزیین حاشیه ها می پردازند.
حدود اواخر این دوره مونتاژ محفظه ها از چهار خانه ای ساده و منظم تا قابی پیچیده و برجسته پیرامون بخش مرکزی پر تنوع می یابد، همانند آنچه در اتاق شاه قلعه دوآرون مشاهده می‌شود.
از بین مجموعه ی تخته های دیوار پوش که به بهترین نحو نگهداری شده‌اند در پاریس محل کار و اتاق خواب مارشال میلری را می توان ذکر کرد.

 

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه